Кришевич Ольга Володимирівна, Рощина Інна Олександрівна
Вісник Маріупольського державного університету. Сер. : Право. – 2022. – Вип. 23–24.
Кришевич Ольга Володимирівна
професор кафедри кримінального права, кандидат юридичних наук, професор
Національна академія внутрішніх справ
E-mail: [email protected]
ORCID: 0000-0001-6136-8106
Рощина Інна Олександрівна
професор кафедри публічного та міжнародного права, кандидат юридичних наук, доцент
Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана
E-mail: [email protected]
ORCID: 0000-0002-3765-2091
Криптовалюта, як предмет кримінального правопорушення проти власності: національне та міжнародне законодавство
Анотація В статті визначено сутність понять криптовалюта, біткоїн та майнінг, розглянуто статус криптовалюти в Україні та в інших країнах. Крім того, вказано проблеми, пов’язані із невизначеним статусом криптовалюти, запропоновано шляхи їх вирішення, особлива увага привернута розкриттю понятійного аспекту при кваліфікації кримінальних правопорушень, пов’язаних з криптовалютою.
Відзначено, що на даний час все частіше є використання криптовалют у якості фінансового інструменту різними державами і Україна не виключення. Відповідно до звітів платформи Chainalysis, Україна посідає високі місця у рейтингу як загального використання криптоактивів, так і їх використання в незаконних цілях. За даними Міністерства цифрової трансформації України, наша держава – лідер із застосування віртуальних активів серед населення; українська спільнота блокчейн-розробників – одна з найбільших у світі та входить у топ-3. Автори вважають, що криптовалюта – це цифрова (віртуальна) валюта, одиниця якої – монета, захищена від підробки, оскільки є зашифрованою інформацією, скопіювати яку неможливо, тому що емісія та облік криптовалюти засновані на асиметричному шифруванні із застосуванням різних криптографічних методів захисту, таких як Proof-of-work та / або Proof-of-stake. Фізична ознака характеризує технічні аспекти функціонування криптовалюти, економічну ознаку визначає ціна, яку за неї можуть заплатити зацікавлені особи, а юридична ознака встановлюється на підставі послідовного аналізу передбачених чинним законодавством видів об’єктів цивільних прав. Отже, у контексті кримінально-правового регулювання криптовалюта представляє собою дані в електронному вигляді, що мають ціну та є предметом реалізації права на інформацію. Привабливість криптовалют для злочинного світу пов’язана з тим, що в основі біткойна та інших криптовалют лежить принцип децентралізації та система блокчейн (Blockchain): електронні гроші не мають прив’язки і не контролюються жодним фінансовим органом якої-небудь країни, користувачі системи залишаються анонімними і мають рівні статуси. Криптовалюта, головною перевагою виступає її анонімність, крім того персональні дані власника електронного гаманця зберігаються в таємниці і це лише набір символів по яких неможливо вичислити власника, тому неможливо упізнати ім'я або адресу такого користувача, причому історія транзакцій є відкритою інформацією, а угоди, пов'язані з криптовалютою теж анонімні, окрім цього, вони незворотні. Також набула поширення й кіберзлочинність, зокрема кримінальні правопорушення з криптовалютами, тому як в Україні та світі фізичні та юридичні особи все частіше стикаються з незаконним їх заволодінням, проте в нашій країні до цього часу правовий статус криптовалюти не визначений, крім того не передбачено відповідальності за незаконне заволодіння криптовалютою, наразі у світі вже є досить розповсюдженими ситуації вчинення кримінальних правопорушень проти власності (крадіжки, розбої, вимагання, шахрайство), де предметом посягання стає комп’ютерна техніка, жорсткі диски чи портативні криптогаманці разом із відповідними паролями від них з метою заволодіння криптовалютою та отримання коштів від її подальшої конвертації.
Проект Закону Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами від 13.03.2022 р. Верховна Рада України [онлайн]. Доступно: <https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39211> (дата звернення: 15.11.2022).
Кримінальний кодекс України № 2341-III, 2001. Відомості Верховної Ради України (ВВР) , 25–26. Ст. 131.
ОБСЄ, 2022. Огляд законодавства щодо регулювання віртуальних активів у сфері боротьби з відмиванням коштів та фінансування тероризму. Київ.
Цитування
ДСТУ ГОСТ 7.1-2006
Кришевич О. В. Криптовалюта, як предмет кримінального правопорушення проти власності: національне та міжнародне законодавство / О. В. Кришевич, І. О. Рощина // Вісник Маріупольського державного університету. Сер. : Право. – 2022. – Вип. 23–24. – С. 168–175.
Harvard Referencing Style
Kryshevych, O. V. and Roshchyna, I. O., 2022. Kryptovaliuta, yak predmet kryminalnoho pravoporushennia proty vlasnosti: natsionalne ta mizhnarodne zakonodavstvo [Cryptocurrency as a subject of criminal offenses against property: national and international law]. Vìsnik Marìupolʹsʹkogo deržavnogo unìversitetu. Serìâ: Pravo, 23–24, pp. 168–175.